Tuesday, July 29 | |||||
11:00 am | - | 5:00 pm | GSA Trainee Boot Camp | ||
4:00 pm | - | 10:00 pm | Registration | Meany Theater Lobby | |
5:00 pm | - | 6:30 pm | GSA Education Special Interest Group Mixer/Pedagogy Workshop | ||
6:00 pm | - | 7:00 pm | First Time Attendee Social | Meany Theater Lobby | |
7:00 pm | - | 7:15 pm | Welcome and Opening Remarks Trisha Davis, Meeting Organizer, University of Washington, Seattle Adam Fagen, Executive Director Genetics Society of America Mark Johnston, GENETICS and Brenda Andrews, G3: Genes, Genome, Genetics | Meany Theater | |
7:15 pm | - | 8:15 pm | Ira Herskowitz Award Lecture Award recipient and speaker: Olga Troyanskaya, Princeton University Introduction by Chad Myers | Meany Theater | |
8:15 pm | - | 11:00 pm | Opening Mixer | Meany Theater Lobby | |
Wednesday, July 30 | |||||
7:30 am | - | 9:00 am | Breakfast | Lander Hall, Local Point Dining | |
7:30 am | - | 5:30 pm | Registration | Meany Theater Lobby | |
8:30 am | - | 10:00 am | Cell Cycle Transitions Chair: Mark Rose | Meany Theater | |
10:30 am | - | 11:15 am | Environmental Sensing Networks Chair: Brenda Andrews | Meany Theater | |
11:15 am | - | 12:00 noon | Lee Hartwell Lecture Award recipient and speaker: George Church, Harvard University Introduction by Mike Snyder | Meany Theater | |
12:15 pm | - | 2:00 pm | Lunch | Lander Hall, Local Point Dining | |
2:00 pm | - | 3:30 pm | Temporal and Spatial Control of Chromatin Chair: Toshi Tsukiyama | Meany Theater | |
4:00 pm | - | 5:30 pm | Special Presentation by Jon Lorsch, Director of the National Institute of General Medical Sciences, NIH | Meany Theater | |
6:00 pm | - | 7:00 pm | Undergraduate Dinner | ||
6:00 pm | - | 7:30 pm | Dinner How to Get Published Dinner | HUB Den | |
7:30 pm | - | 11:00 pm | Poster Session 1 and Exhibits | HUB Grand Ballroom | |
Thursday, July 31 | |||||
7:30 am | - | 9:00 am | Breakfast | Lander Hall, Local Point Dining | |
8:00 am | - | 1:00 pm | Registration | Meany Theater Lobby | |
8:30 am | - | 10:00 am | Trafficking and Cellular Architecture Chair: Liz Conibear | Meany Theater | |
10:30 am | - | 12:00 noon | Dissecting Complex Traits Chair: Aimee Dudley | Meany Theater | |
12:15 pm | - | 2:00 pm | Lunch | HUB Den | |
1:30 pm | - | 3:00 pm | Workshops | ||
Beyond cerevisiae Organizer: Judy Berman | Kane Hall, Room 120 | ||||
Computational Tools at SGD Organizer: Maria Costanzo | Kane Hall, Room 220 | ||||
1:30 pm | - | 3:00 pm | Plenary Session and Workshop for Undergraduate Researchers | Kane Hall, Room 210 | |
3:15 pm | - | 4:45 pm | Advocacy Presentation | Kane Hall, Room 210 | |
6:00 pm | - | 7:30 pm | Dinner GSA Career Dinner Tables | HUB Den | |
7:30 pm | - | 11:00 pm | Poster Session 2 and Exhibits | HUB Grand Ballroom | |
Friday, August 1 | |||||
7:30 am | - | 9:00 am | Breakfast | Lander Hall, Local Point Dining | |
8:15 am | - | 5:30 pm | Registration | Meany Theater Lobby | |
8:30 am | - | 10:00 am | Chromosome Dynamics Chair: Bonny Brewer | Meany Theater | |
10:30 am | - | 11:15 am | Aging Chair: Martha Cyert | Meany Theater | |
11:15 am | - | 12:00 noon | Lifetime Achievement Award Award recipient and speaker: Jeremy Thorner, University of California, Berkeley Introduction by Martha Cyert | Meany Theater | |
12:15 pm | - | 2:00 pm | Lunch | Lander Hall, Local Point Dining | |
2:00 pm | - | 3:30 pm | Next Generation Genetics Chair: Vivien Measday | Meany Theater | |
4:00 pm | - | 5:15 pm | Epigenetics and Post-Transcriptional Regulation Chair: Fred Winston | Meany Theater | |
5:15 pm | - | 5:30 pm | Tribute to Fred Sherman Given by Sue Liebman | Meany Theater | |
6:00 pm | - | 7:30 pm | Dinner | HUB Den | |
7:30 pm | - | 11:00 pm | Poster Session 3 and Exhibits | HUB Grand Ballroom | |
Saturday, August 2 | |||||
7:30 am | - | 9:00 am | Breakfast | Lander Hall, Local Point Dining | |
8:15 am | - | 12:00 noon | Registration | Meany Theater Lobby | |
8:30 am | - | 10:00 am | Spatial Relationships Chair: Yoshi Ohya | Meany Theater | |
10:30 am | - | 12:00 noon | Chromosome Rearrangements and Polyploidy Chair: Audrey Gasch | Meany Theater | |
2:00 pm | - | 3:30 pm | New Technologies Chair: Sue Jasperson | Meany Theater | |
4:00 pm | - | 5:30 pm | Yeast and Human Disease Chair: Jasper Rine | Meany Theater | |
5:30 pm | - | 5:45 pm | GSA Awards Presentation of Edward Novitski Prize to Charlie Boone Presentation of Elizabeth W. Jones Award for Excellence in Education to Malcolm Campbell | Meany Theater | |
6:00 pm | - | 12:00 am | Banquet, GSA Poster Awards Winge-Lindegren Address by Anita Hopper, Ohio State University, Introduction by Ben Hall followed by the Conference Party | HUB Grand Ballroom | |
Sunday, August 3 | |||||
9:00 am | - | 11:00 am | Genomics and Proteomics Organizer: Corey Nislow | Meany Theater | |